powrót do wpisów

GRID pozyskuje 10 mln USD na dalszy podbój rynku gamingu i esportu

GRID Esports, platforma dostarczająca w czasie rzeczywistym dane z rozgrywek gamingowych, zamknęła właśnie rundę inwestycyjną w której pozyskała 10 mln USD od międzynarodowych inwestorów wyspecjalizowanych w branży gier i esportu. Współzałożycielem i głównym udziałowcem spółki jest fundusz Tar Heel Capital Pathfinder.

GRID Esports, platforma dostarczająca dane z rozgrywek esportowych, zamknęła właśnie rundę inwestycyjną Serii A pozyskując 10 milionów dolarów. W potencjał spółki uwierzyli międzynarodowi inwestorzy z Alinea Capital i Bumble Ventures, specjalizujący się w projektach z zakresu gamingu, iGamingu oraz technologii, a także gwiazda futbolu amerykańskiego JuJu Smith-Schuster, znany ze swoich inwestycji i zainteresowań esportowych.

W rundzie wziął również udział Tar Heel Capital Pathfinder, który jest współzałożycielem i jednym z głównych udziałowców GRID.

GRID jest właścicielem platformy dostarczającej na żywo najwyższej jakości dane z rozgrywek gamingowych, czyli informacje o wszystkich zdarzeniach mających miejsce w grze, takich jak działania podejmowane przez graczy, postępy czy sukcesy (zdobycie broni, przejście lub zwycięstwo w kolejnych etapach, itp.). Spółka współpracuje z organizatorami turniejów esportowych i wydawcami gier, którym oferowana technologia daje nowe możliwości budowania zaangażowania graczy i widzów oraz monetyzacji pozyskiwanych danych, np. poprzez budowanie nowych produktów powiązanych z rozgrywką.

Dotychczas przetwarzanie takich danych wiązało się z szeregiem wyzwań. Innowacyjna technologia GRID rozwiązuje te problemy, otwierając nowe możliwości rozwoju dla całej branży.

– Rok 2020 był rokiem wzrostu dla całego rynku, w tym również dla GRID. Do grona organizacji wykorzystujących naszą technologię dołączyli kolejni kluczowi gracze tego ekosystemu. Udało nam się rozszerzyć listę wydarzeń, które obsługujemy oraz bazę klientów. – mówi Moritz Maurer, CEO i założyciel GRID. – Zdobyta przewaga technologiczna pozwala nam wyznaczać nowe standardy w świecie danych esportowych. Oferujemy wydawcom gier i organizatorom turniejów możliwość pełnego wykorzystania ich potencjału.

GRID rozpoczął działalność w 2018 roku dzięki wsparciu Tar Heel Capital Pathfinder, który zainwestował w spółkę w modelu venture buildingowym, stając się jej współzałożycielem. W ramach udzielonego wsparcia fundusz udostępnił spółce m.in. gotowe do działania zespoły deweloperskie. Dzięki temu GRID uruchomił swoją platformę jeszcze w tym samym roku, wchodząc na rynek w trakcie FaceIt London – topowych zawodów w Counter Strike: Global Offensive. Niedługo potem rozpoczął współpracę z organizatorami kolejnych znanych turniejów; FLASHPOINT oraz WePlay.

– Technologia opracowana przez GRID daje zupełnie nowe możliwości wykorzystania i monetyzacji danych esportowych. To rewolucyjna zmiana z perspektywy drużyn, organizatorów turniejów i wydawców gier. – mówi Arkadiusz Seńko, partner zarządzający Tar Heel Capital Pathfinder. – Jesteśmy dumni mogąc wspierać GRID od samego początku w rozwoju produktu, który wywiera realny wpływ na przyszłość esportu.  

Po zaledwie trzech latach od startu platforma dysponuje rozwiązaniami umożliwiającymi pozyskiwanie danych ze wszystkich kluczowych tytułów gier, a w gronie jej partnerów znajduje się większość organizacji odpowiedzialnych za najważniejsze turnieje esportowe.

– Jesteśmy pod wrażeniem tak szybkiego sukcesu Moritza i jego zespołu, którzy sprawili, że GRID już teraz jest liderem rynku. Wierzymy, że ich niezrównana wiedza o świecie esportu i troska o najwyższą jakość świadczonych usług wpłynęły na dotychczasowe osiągnięcia spółki i przyniosą kolejne sukcesy w przyszłości. – mówi William Hattle, portfolio manager i partner w Alinea Capital.

Na początku 2020 r. GRID z sukcesem wszedł na rynek amerykański, gdzie rozwija działalność m.in. w obszarze zakładów esportowych.

– W świecie esportu GRID znacznie wyprzedził tempo rozwoju podobnych rozwiązań dla sportu tradycyjnego. Zamierzamy blisko współpracować ze spółką, aby ten trend podtrzymać. – komentuje Carsten Salling, reprezentujący Bumble Ventures. – Trzon zespołu tworzą branżowi weterani, którzy na bazie swoich unikatowych umiejętności i miłości do gier zbudowali niezwykle silny biznes. Chcemy pomóc zespołowi jeszcze bardziej przyspieszyć i umocnić się na pozycji zdecydowanego lidera rynku danych esportowych. 

Pozyskane finansowanie posłuży GRID m.in. do dalszego podboju branży esportu na  obecności na rynkach globalnych i w USA.