powrót do wpisów

Tar Heel Capital rusza z nowym funduszem – Pathfinder będzie budował globalne firmy technologiczne

Tar Heel Capital, który od ponad 20 lat zarządza inwestycjami na rynkach kapitałowych, rusza z nowym funduszem – Tar Heel Capital Pathfinder. To rozwiązanie typu start-up studio, które kompleksowo wesprze innowacyjne i perspektywiczne przedsięwzięcia technologiczne będące na etapie seed i start-up. Fundusz, w odróżnieniu od inwestorów Venture Capital, angażować będzie się jedynie w przedsięwzięcia gdzie poza pieniędzmi dostarczać będzie technologię i zasoby ludzkie.

THC Pathfinder obiera sobie za cel budowanie biznesów od podstaw – poza pieniędzmi, dostarczy warstwę technologiczną oraz ekspercką wiedzę z kluczowych dla rozwoju startupów obszarów.

Pathfinder będzie inwestował w czterech formułach:

  • rozwój własnych pomysłów przez interdyscyplinarne zespoły projektowe tworzone na ich potrzeby;
  • dostarczanie doświadczonym przedsiębiorcom zespołów i gotowych rozwiązań technologicznych w zamian za udziały we wspieranym projekcie;
  • tworzenie nowych produktów na podstawie doświadczeń i wiedzy firm, które zostaną wspólnikami w tworzonym biznesie;
  • restrukturyzacja (ang. Pivot) funkcjonujących projektów poprzez dostarczenie zespołu w celu zmiany produktu, modelu biznesowego lub technologii.

Zrzeszamy ponad 300 specjalistów z najróżniejszych dziedzin, które są w tej chwili „na czasie”. W nasze portfolio, w którym obecnie znajdują się 24 projekty, zainwestowało już ponad 10 funduszy – komentuje Arkadiusz Seńko, jeden z prowadzących fundusz Tar Heel Capital Pathfinder.

Start-up studio jest obecnie uważane za najbardziej perspektywiczną część rynku venture capital, za którą przemawiają wyraźnie wyższe stopy zwrotu. W przypadku THC Pathfinder ma ono charakter globalny – fundusz posiada biura w Polsce, Niemczech, Izraelu i Mołdawii.

Nieustannie rozglądamy się za pomysłami z potencjałem na zaistnienie w szeroko rozumianej branży internetowej. Chcemy także doprowadzić do tego, że młode i innowacyjne przedsiębiorstwa same będą się z nami kontaktować – z naszym doświadczeniem możemy być dla nich wartościowym partnerem, który pomoże im zaistnieć nie tylko na rynku lokalnym, ale i globalnym – mówi Radosław Czyrko, jeden z zarządzających funduszu.

Wśród spółek znajdujących się w portfolio THC Pathfinder znajdziemy znajdziemy kilkanaście różnych projektów, generujących już w początkowej fazie kilkadziesiąt milionów złotych przychodów.