powrót do wpisów

Mitsubishi Power oraz Rockfin dostarczą pierwszy hybrydowy system z ogniwami paliwowymi do Europy

Mitsubishi Power wraz z polską firmą Rockfin dostarczą do Europy pierwszy hybrydowy system z ogniwami paliwowymi stało-tlenkowymi (SOFC) o nazwie MEGAMIE. System trafi do Niemiec, a jego uruchomienie planowane jest w 2022 roku.

MEGAMIE to wysoko wydajny hybrydowy system wytwarzania energii elektrycznej łączący ogniwa paliwowe stało-tlenkowe SOFC (ang. Solid Oxide Fuel Cell) z modułem mikro-turbiny gazowej i generatora synchronicznego. Ogniwa paliwowe w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów mogą wykorzystywać wodór, który dzisiaj nazywany jest już paliwem przyszłości. W systemie MEGAMIE prąd elektryczny wytwarzany jest zarówno w generatorze napędzanym mikro-turbiną gazową, jak również w ogniwie paliwowym SOFC, dla którego paliwem jest wodór produkowany w tym systemie w procesie reformingu parowego, z gazu ziemnego.

Technologia stojąca za MEGAMIE, która może pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną jednego biurowca lub 300 domów, jest wynikiem badań Mitsubishi Power oraz japońskiej agencji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). System do wytworzenia energii może korzystać nie tylko z gazu ziemnego, również z biogazu czy z wcześniej już wspomnianego wodoru.

To pierwszy taki projekt, w którym Mitsubishi Power dostarczy swoją najnowocześniejszą technologię na rynek europejski. Hybrydowy system MEGAMIE, przy wsparciu polskiej firmy inżynieryjnej Rockfin, trafi do Niemiec. Uruchomienie systemu planowane jest na marzec 2022 roku.

Polska firma inżynieryjna Rockfin odpowiada w tym projekcie za kompleksowy montaż systemu, produkcję układów pomocniczych oraz testy funkcjonalne w zakładzie produkcyjnym spółki w Małkowie, niedaleko Gdańska. Rozmowy na temat współpracy Mitsubishi Power oraz Rockfin rozpoczęły się w połowie 2019 roku. Obydwie strony zaangażowały swoje najbardziej doświadczone zespoły inżynierów do dialogu technicznego, który zakończył się podpisaniem umowy.

To była długa droga, ale dzisiaj możemy w końcu powiedzieć – zaczynamy realizować projekt, który dostarczy zieloną energię naszemu wspólnemu klientowi. To kolejny kamień milowy w relacjach biznesowych z Mitsubishi Power. Do tej pory współpracowaliśmy z zakresie projektowania detalicznego modułów pomocniczych generatorów, turbin gazowych i parowych. Teraz wchodzimy na kolejny poziom i głęboko wierzymy, że ten projekt będzie ogromnym sukcesem – mówi Bartosz Krzemiński, prezes Rockfin.

Mitsubishi Power w komunikacie przekazała, że ma przyjemność złożyć zamówienie na kluczowe komponenty do pierwszego europejskiego projektu MEGAMIE w Rockfin, firmie o długoletniej historii i udokumentowanym doświadczeniu.

Jako partner w branży ogniw paliwowych cieszymy się na współpracę z Rockfin – teraz naszym wspólnym priorytetem jest terminowe dostarczenie układów do naszego klienta – mówi Yuichiro Kitagawa, dyrektor działu ogniw paliwowych Mitsubishi Power.

Mitsubishi Power oraz Rockfin mają wspólny cel – wdrażanie i popularyzowanie systemów wytwarzania zielonej energii na światowych rynkach energetycznych, a zawiązana współpraca pomiędzy spółkami na pewno im w tym pomoże.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z Mitsubishi Power przy strategicznym projekcie, który wspiera transformację energetyczną na całym świecie. Jak widać, dystans między nami jest coraz bliższy. Bazując na naszym doświadczeniu jesteśmy w stanie realizować projekty dla klientów w Japonii. Ale to, co jest tutaj kluczowe i warte podkreślenia, to fakt, że razem z naszym klientem jesteśmy w stanie również opracowywać nowe rozwiązania i promować nowe technologie. Dzięki naszym zespołom i nowoczesnemu sposobowi komunikacji jesteśmy pewni, że kolejny projekt zakończy się pełnym sukcesem – dodaje Michał Wróblewski, wiceprezes Rockfin.