powrót do wpisów

Fundusz THC sprzedaje Rockfin

Fundusz THC sfinalizował transakcję sprzedaży 100% udziałów spółki Rockfin, globalnego lidera układów pomocniczych w sektorach energetycznym i produkcyjnym. Nowym właścicielem spółki została czeska firma inwestycyjna Jet Investment, która zapowiada budowę holdingu zajmującego się transformacją energetyczną.

Firma Rockfin powstała w 1991 roku i obecnie zatrudnia 700 osób, w tym ponad 200 inżynierów. Spółka specjalizuje się projektowaniu i produkcji układów pomocniczych oraz integrowaniu krytycznych maszyn mających zastosowanie w energetyce konwencjonalnej, rozproszonej i odnawialnej, w produkcji i przetwarzaniu wodoru, wydobywaniu, przetwarzaniu i transporcie węglowodorów czy przemyśle. Do głównych klientów firmy należą firmy takie jak Siemens, GE, Mitsubishi, MAN Energy, Rolls-Royce czy Kawasaki.

Należącą do funduszu THC spółkę Rockfin kupiła za pośrednictwem funduszu Jet 2, czeska firma inwestycyjna Jet Investment, dla której to jedno z największych przejęć w historii. To trzecia inwestycja funduszu w ciągu ostatnich 2 lat w sektorze rozwiązań technologicznych dla przemysłu energetycznego – wcześniej przejęli wiodącego na świecie producenta agregatów kogeneracyjnych TEDOM oraz grupę inżynierską 2 JCP, produkującą urządzenia dla turbin gazowych.

– Zainwestowaliśmy w Rockfin, aby skorzystać z synergii w zakresie sprzedaży, inżynierii i produkcji, a także w zakresie badań i rozwoju. W ramach funduszu Jet 2 chcemy zbudować silną platformę przemysłową, która będzie oferować rozwiązania dla transformacji w kierunku czystej energii i zdecentralizowanego wytwarzania. Wspólnie z dwoma naszymi spółkami, Rockfin będzie oferował zaawansowane rozwiązania energetyczne, które umożliwią tę strukturalną zmianę w sektorze energetycznym – aktywnie pracują nad rozwojem urządzeń i infrastruktury wodorowej. To jest sektor, w którym chcielibyśmy w przyszłości przewodzić w Europie – mówi Igor Fait, partner zarządzający Jet Investment.

Od 2013 roku, kiedy to polski fundusz private equity Tar Heel Capital zainwestował w Rockfin, spółka istotnie zwiększyła skalę swojej działalności m.in. poprzez inwestycje w rozbudowę hal produkcyjnych z 5 300 do 11 000 m2 i przebudowę portfela w kierunku bardziej zaawansowanych systemów oraz przyszłościowych rynków takich jak OZE i wodór. Spółka na koniec 2021 roku miała 370 mln zł sprzedaży i 43 mln zł na poziomie EBITDA.

– Od momentu nabycia spółki przez fundusz, potroiliśmy jej przychody i prawie czterokrotnie zwiększyliśmy wartość EBITDA. Skoncentrowaliśmy się na badaniach i rozwoju oraz opracowaniu innowacyjnego, zróżnicowanego portfolio produktów, zwiększając moce produkcyjne i inwestując w ekspansję międzynarodową. Dzięki temu staliśmy się światowym liderem na rynku systemów pomocniczych o kluczowym znaczeniu dla sektorów energetycznego i produkcyjnego. Chciałbym podziękować zarządowi oraz pracownikom Rockfin za ich wybitne osiągnięcia i życzyć im dalszych sukcesów z nowym właścicielem – mówi Andrzej Różycki, partner zarządzający Tar Heel Capital.

Spółka Rockfin znajdowała się w portfelu funduszu THC 2, który zainwestował ponad 50 mln EUR, a wraz z finansowaniem dłużnym ok. 100 mln EUR w 9 firm. Sieć pracowni diagnostycznych TOMMA została sprzedana w 2019 roku do PZU Zdrowie, a spółka Dobrowolski, producent pojazdów specjalnych, w 2021 roku trafił pod skrzydła inwestora branżowego – holdingu R&G z Niemiec. W portfelu THC 2 znajdują się jeszcze: Transsystem, Mera Systemy, ELPLC, Flavourtec, Aludesign oraz TMR.

W 2019 roku wystartował fundusz THC 3, który w ciągu najbliższych kilku lat przeznaczy ponad 100 mln EUR własnych środków na akwizycje i rozwój polskich przedsiębiorstw – obecnie w portfelu znajdują się Suret, Cad/Cam Solution, Radpol oraz grupa stomatologiczna Dentity. Spółki z portfela THC zatrudniają w Polsce ponad 2000 osób i osiągają łączny obrót na poziomie 2,5 mld zł.

Zespół M&A PwC był głównym doradcą transakcyjnym po stronie sprzedającego, natomiast kancelaria GIDE wspierała Fundusz od strony prawnej.