powrót do wpisów

THC sfinalizował sprzedaż producenta pojazdów specjalnych

Fundusz private equity THC sfinalizował proces sprzedaży spółki Dobrowolski, jednego z wiodących europejskich producentów pojazdów specjalnych. Spółka trafiła pod skrzydła inwestora branżowego – holdingu R&G z Niemiec.

Dobrowolski jest jednym z czołowych europejskich producentów zaawansowanych pojazdów specjalnych do utrzymania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, lotniskowej, drogowej i chemicznej. W segmencie urządzeń do zimowego utrzymania płyt lotniskowych Dobrowolski należy do kluczowych producentów na świecie.

Tradycje produkcji sprzętu dla potrzeb gospodarki komunalnej, drogownictwa oraz lotnisk w spółce Dobrowolski sięgają 1957 roku, kiedy to produkcja była realizowana pod marką Presko, a następnie Wuko. Prywatyzacja oraz zakup spółki przez rodzinę Dobrowolskich nastąpił w 1998 roku jako wynik 4-letniego pilotażowego kontraktu menedżerskiego zawartego z Ministerstwem Skarbu Państwa, którego celem była restrukturyzacja i prywatyzacja spółki. W polską myśl inżynieryjną i zdywersyfikowany portfel produktów uwierzył fundusz private equity THC, który w 2016 roku został większościowym udziałowcem w Dobrowolskim.  W 2019 wspólnikiem i prezesem spółki Dobrowolski został doświadczony manager Henryk Siodmok, m.in. wieloletni członek zarządu i prezes Grupy Atlas.

Ostatnie pięć lat to okres rozwoju portfela produktów oraz skali działalności firmy Dobrowolski. W trakcie inwestycji funduszu istotnie zwiększyliśmy moce produkcyjne dzięki modernizacji i rozbudowie hal produkcyjnych oraz wybudowaliśmy centrum badawczo-rozwojowe. Łączne nakłady inwestycyjne na modernizację infrastruktury wyniosły ok. 5 mln zł a nakłady w obszarze badań i rozwoju, kolejne kilka. Zaprojektowaliśmy, wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy do krajów europejskich najbardziej innowacyjne w skali światowej oczyszczarki lotniskowe – mówi Henryk Siodmok, współwłaściciel i prezes spółki Dobrowolski

 – Dzisiaj, po kilku latach aktywnego i wspólnego budowania wartości przedsiębiorstwa z funduszem, trafiliśmy pod skrzydła doświadczonego inwestora branżowego, który widzi potencjał do dalszego rozwoju spółki. Dzięki przeprowadzonej transakcji, R&G zyskuje również ekspozycje na atrakcyjny i dynamicznie rosnący polski rynek inżynierii lądowej – dodaje Damian Dobrowolski, współwłaściciel i wiceprezes spółki Dobrowolski

Nowym właścicielem producenta pojazdów specjalnych ze Wschowy został niemiecki, działający na międzynarodową skalę holding R&G, produkujący maszyny budowlane jak np. koparki ssące wykorzystywane w inżynierii lądowej do wykonywania najcięższych prac odkrywkowych. Przejęcie spółki Dobrowolski to dla nas szansa na istotną dywersyfikację portfela produktów oraz wejście na nowe rynki – mówi Patrick Renger, współwłaściciel i dyrektor zarządzający R&G.

Spółka Dobrowolski znajdowała się w portfelu funduszu THC 2, który zainwestował ponad 50 mln EUR w polskie przedsiębiorstwa.  W portfelu THC II znajdują się takie spółki: Rockfin, Transsystem, Mera Systemy, ELPLC, Flavourtec, Aludesign oraz TMR. W 2019 roku wystartował fundusz THC 3, który w ciągu najbliższych 4 lat przeznaczy ponad 100 mln EUR własnych środków na akwizycje i rozwój polskich przedsiębiorstw – obecnie w portfelu znajdują się Suret, Cad/Cam Solution, Radpol oraz grupa stomatologiczna.