powrót do wpisów

Aludesign w portfelu Tar Heel Capital II

Tar Heel Capital sfinalizował transakcję zakupu 100% udziałów Aludesign, polskiego producenta komponentów aluminiowych. 

Działająca od ponad 20 lat firma Aludesign ma w Gorzowie Śląskim na Opolszczyźnie zakład projektujący i produkujący formy do odlewów oraz odlewnię w położonym nieopodal Oleśnie. Powstające tam produkty dostarczane są przede wszystkim do międzynarodowych, wiodących producentów mebli biurowych, głównie do Niemiec, ale również do Austrii, Danii, Szwajcarii czy Szwecji. Eksport odpowiada za ok. 95% sprzedaży.

– Aludesign to dobrze sprofilowana, zyskowna spółka z wysokim potencjałem dalszego rozwoju w branży meblowej jak również w innych branżach stosujących komponenty aluminiowe tj. oświetleniowa, medyczna czy automotive – mówi Jacek Przybył, dyrektor inwestycyjny Tar Heel Capital.

Spółka systematycznie rozwija park maszynowy i doskonali proces produkcyjny. W ostatnich trzech latach wydatki inwestycyjne na maszyny i urządzenia wyniosły 11 mln zł.

–  Planujemy kolejne inwestycje na które jesteśmy gotowi wydać kilkanaście milionów zł. Celem jest pełne wykorzystanie obecnych i istotne zwiększenie mocy produkcyjnych odlewni. Zakładamy, że samo rozszerzenie zdolności wytwórczych pozwoli w ciągu pięciu najbliższych lat podwoić przychody – mówi Andrzej Różycki, partner zarządzający Tar Heel Capital

W 2015 r. przychody Aludesign wyniosły 49.4 mln zł, 51.5 mln zł w 2016 roku, w zeszły roku – 53.7 mln zł. Andrzej Różycki liczy na to, że w tym roku wzrosną o kilkanaście proc., a marża EBITDA utrzyma się na wysokim, sięgającym 20 proc. poziomie.

Aludesign to już ósmy podmiot, który znalazł się w funduszu THC II.  W portfelu tego funduszu dominują spółki produkcyjne. Oprócz producenta komponentów aluminiowych, znalazły się w tam także firmy: Rockfin, Transsystem, Tomma, Mera Systemy, Dobrowolski, ELPLC oraz Flavourtec.

Poza THC Private Equity, zespół Tar Heel Capital zarządza dwoma innymi funduszami: THC Pathfinder oraz THC Globalnej Innowacji FIZ. Pierwszy z nich to fundusz typu start-up studio, który kompleksowo wspiera innowacyjne i perspektywiczne przedsięwzięcia technologiczne będące na etapie seed i start-up. Z kolei Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ to fundusz absolutnej stopy zwrotu, inwestujący w innowacyjne spółki o globalnym zasięgu. Wszystkie fundusze mają charakter zamkniętej dystrybucji, przeznaczonej dla wąskiego grona inwestorów.