powrót do wpisów

Case Study: Inwestycja Tar Heel Capital w Radpol SA

 

radpol

Radpol specjalizuje się produkcji wyrobów termokurczliwych z uszlachetnionego polietylenu. Dzięki wykorzystaniu procesu sieciowania radiacyjnego wcześniej wytłoczone rury i mufy uzyskują tzw. „pamięć kształtu”. Ta unikalna cecha pozwala produktom takim jak izolacje termokurczliwe, po nałożeniu na wiązkę kablową obkurczyć się po podgrzaniu, zapewniając tym samym szczelną i pewną ochronę łącza.

W 2003 r. Zespół Tar Heel Capital zdecydował się zainwestować w Radpol – Państwową Spółkę prywatyzowaną w ramach programu powszechnej prywatyzacji poprzez Narodowe Fundusze Inwestycyjne. Wraz z zespołem menedżerów fundusz nabył 100% akcji Spółki.

Spółkę wyróżniała unikalna oferta produktów i park maszynowy w którego skład wchodził jedyny w Europie Środkowej przemysłowy akcelerator elektronowy. Dzięki zaangażowaniu inwestora finansowego wprowadzeniu usprawnień organizacyjnych, kontrolingu finansowego i przeprowadzeniu wielu inwestycji Spółka istotnie zwiększyła sprzedaż i uzyskiwane marże.

Inwestor wspierał firmę w przeprowadzeniu największej w jej historii inwestycji rozbudowy zakładu produkcyjnego i instalacji drugiego akcelerator elektronowy o blisko dwukrotnie większej mocy. Spółka przeprowadziła też szereg akwizycji rozszerzając swoją ofertę i zwiększając skalę działalności.

rdl_wykres3

W 2007 r. Spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rezultatem wszystkich powyższych działań w okresie inwestycji Funduszu był dynamiczny rozwój skali przedsiębiorstwa oraz ponadprzeciętny wzrost jego wartości. Radpol z poziomu ok. 19m przychodów w 2003r. urósł do ponad 112m przychodów w 2010r., zwiększając przy tym trzykrotnie swoje moce produkcyjne. Rentowność Spółki również uległa istotnej poprawie – Spółka w 2010 r. odnotowała  ponad siedmiokrotny wzrost zysków operacyjnych, a Członkowie Zarządu otrzymali w okresie inwestycji kilka milionów złotych w akcjach Spółki, w ramach uchwalonego planu opcyjnego.

Inwestycja Funduszu Private Equity Tar Heel Capital w Spółkę Radpol SA jest modelowym przykładem ścisłej współpracy Zarządu z zespołem Funduszu. Dzięki realizacji ambitnych planów Spółka osiągnęła szereg sukcesów i stała się istotnym międzynarodowym graczem w regionie, zwiększając swoją wartość ponad dwudziestokrotnie.

Tar Heel Capital posiada niezbędne doświadczenie i kompetencje w restrukturyzacji Spółek produkcyjnych. Współpracując ze zmotywowanym Zarządem jesteśmy w stanie wspólnie osiągać sukcesy, kreując przy tym istotną wartość dodaną.