powrót do wpisów

Case Study: Inwestycja Tar Heel Capital w Apreo Logistics

Zapraszamy do zapoznania się z historią inwestycji Tar Heel Capital w firmę świadczącą usługi spedycyjne – Apreo Logistics.

post-1

W 2007 roku Fundusz Tar Heel Capital zdecydował się na przejęcie nierentownej działalności spedycyjnej od firmy VOS Logistics SA. Analizując potencjalną inwestycję, zespół inwestycyjny dostrzegł zarówno niewykorzystany potencjał przejmowanego podmiotu, jak również pozytywne perspektywy wzrostu branży logistycznej w Polsce oraz jej nadchodzącą koncentrację wymuszającą zastosowanie nowoczesnych metod zarządzania i potrzebę zwiększanie skali działalności.

Transakcja ustrukturyzowana została jako wykup zrealizowany z ówczesnym Zarządem firmy, który przedstawił i z sukcesem przeprowadził gruntowny program restrukturyzacyjny Spółki. Zarząd podjął konsekwentne kroki zmierzające do zwiększenia efektywności operacyjnej Spółki, skupiając się przede wszystkim na optymalizacji kosztów operacyjnych oraz na przebudowie bazy klientów firmy. Dzięki podjętym działaniom, w ciągu zaledwie kilku miesięcy Spółkę udało doprowadzić się do rentowności. Symbolem zmian stała się nowa marka firmy – Apreo Logistics, mającą w perspektywie kilku lat stać się liderem technologicznym i synonimem najlepszych praktyk rynku spedycyjnego w Polsce.

W ciągu 6 lat od dokonania inwestycji, Apreo Logistics blisko 14-krotnie zwiększyła skalę swojej działalności stając się operatorem logistycznym działającym na terenie całej Europy. Firma postawiła zarówno na rozwój organiczny, zwiększając sieć oddziałów regionalnych z 7 do 21 placówek krajowych i nowej filii w Niemczech, jak również poprzez przejęcie i integrację części aktywów bankrutującego operatora logistycznego Equus.

post-2

Dzięki podjętym działaniom,  w 2012 r. Apreo Logistics uznane zostało w branży logistycznej za technologicznego i wizerunkowego lidera: zdobywając prestiżowe wyróżnienie Lidera Informatyki, tytuł Pracodawcy Roku oraz nagrodę LTS Mobile w kategorii dynamika wzrostu. Osiągane wyniki operacyjne potwierdzały bardzo dynamiczny rozwój firmy:  niemalże 290 mln złotych przychodów i 14 mln złotych zysku EBITDA osiągnięte w 2012 roku zaowocowały podpisaniem umowy sprzedaży wszystkich posiadanych przez Tar Heel Capital akcji Apreo Logistics SA. Nabywcą został światowy lider usług logistycznych, C.H. Robinson, znajdujący się na prestiżowej liście Fortune 500.