powrót do wpisów

Fundusz THC sprzedaje Transsystem

Oriens, holding przemysłowy koncentrujący się na inwestycjach private equity w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przejął od funduszu THC spółkę Transsystem, wiodącego producenta systemów do automatyzacji transportu wewnętrznego w fabrykach i magazynach.

 Firma Transsystem powstała w 1991 roku i obecnie zatrudnia 400 osób, tym 60 inżynierów, konstruktorów i programistów. Spółka specjalizuje się projektowaniu i produkcji zautomatyzowanych systemów transportu w trzech segmentach biznesowych: oponiarskim, intralogistyki i produkcji kontraktowej. W oparciu o własny know-how dostarcza swoje rozwiązania renomowanym fabrykom i magazynom m.in. Goodyear, Continental, Bridgestone, Michelin, Auto Partner, Dremex czy Van Pur.

Należącą do THC spółkę Transsystem kupił Orens, właściciel sześciu grup spółek w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech.

– Wierzymy, że Transsystem ma nie tylko duże doświadczenie w dostarczaniu klientom innowacyjnych rozwiązań w zakresie transportu wewnętrznego i intralogistyki, ale także doskonały potencjał, aby stać się platformą przyszłego wzrostu i rozwoju – mówi Krisztián Orbán, partner zarządzający Oriens.

Fundusz THC zainwestował w Transsystem w 2014 roku kupując zmagające się z problemami płynnościowymi przedsiębiorstwo, technologie i markę od syndyka. Fundusz objął blisko 80% udziałów w spółce i wraz z osobami fizycznymi wspierającymi go w transakcji ustalił nową strategię rozwoju oraz program dogłębnej restrukturyzacji.

– Naprawiliśmy błędy i zrestrukturyzowaliśmy procesy, które doprowadziły spółkę wtedy do upadku. Zostały wdrożone narzędzia monitorujące koszty, płynność finansową i rentowność projektów, a w spółce zostali zatrudniona nowa kluczowa kadra zarządzająca. Z kolei wdrożony system zarządzania, w oparciu o strategię Quick Response Manufacturing, znacząco zredukował czas realizacji projektów i poprawił komunikację wewnątrz firmy. Oferta spółki została przebudowana, zmieniając jej pozycjonowanie na rynku z producenta konstrukcji stalowych na dostawcę własnych rozwiązań automatyzujących logistykę wewnętrzną w segmentach oponiarskim oraz intralogistycznym – mówi Andrzej Różycki, partner zarządzający Tar Heel Capital firmie doradzającej funduszom THC.

To właśnie dzięki tej zmianie obecny profil spółki plasuje ją na skrzyżowaniu kilku globalnych makro trendów: rosnącym zapotrzebowaniu na zautomatyzowane magazynowanie w związku z rozwojem e-commerce, popycie na sprawną i precyzyjną logistykę wewnętrzną zintegrowaną ze zrobotyzowaną produkcją oraz systemami IT w ramach przemysłu 4.0 oraz rozwój elektromobilności.

Od 2014 roku spółka istotnie zwiększyła skalę swojej działalności. Nierentowna firma, o znikomej skali działalności stała się zdrowym i szybko rosnącym przedsiębiorstwem generując w 2022 roku 158 mln zł sprzedaży i 23 mln zł zysku na poziomie EBITDA. Transakcja sprzedaży Transsystem do Oriens zapewniła funduszowi THC 6-krotny zwrot na zainwestowanym kapitale.

– Od czasu akwizycji spółki przez fundusz, udało nam się osiągnąć pięciokrotny wzrost przychodów oraz sześciokrotnie zwiększyć wartość EBITDA. Chciałbym podziękować zarządowi oraz pracownikom Transsystem za ich wybitne osiągnięcia i życzyć im dalszych sukcesów z nowym właścicielem – dodaje Andrzej Różycki.

Spółka Transsystem znajdowała się w portfelu funduszu THC II, który zainwestował ponad 50 mln EUR, a wraz z finansowaniem dłużnym ok. 100 mln EUR w 9 firm. Sieć pracowni diagnostycznych TOMMA została sprzedana w 2019 roku do PZU Zdrowie, a spółka Dobrowolski, producent pojazdów specjalnych, w 2021 roku trafił pod skrzydła inwestora branżowego – holdingu R&G z Niemiec. Rockfin, globalny lider układów pomocniczych w sektorach energetycznym i produkcyjnym, w 2022 roku został kupiony przez czeską firmę inwestycyjną Jet Investment. W portfelu THC II znajdują się jeszcze: Mera Systemy, ELPLC, Flavourtec, Aludesign oraz TMR.

W 2019 roku wystartował fundusz THC III, który w ma na celu zainwestowanie 100 mln EUR w polskie przedsiębiorstwa. Obecnie w portfelu znajdują się Suret, Cad/Cam Solution, Radpol, SmakMak oraz grupa stomatologiczna Dentity. Spółki z portfela THC zatrudniają w Polsce blisko 2500 osób i osiągają łączny obrót na poziomie 1,6 mld PLN.