powrót do wpisów

SmakMAK kupił zakład produkcyjny w Poniecu

SmakMAK, polski producent dań obiadowych i przekąsek convenience, kupił od spółek z Grupy Mróz zakład produkcyjny w Poniecu. Inwestycja umożliwi SmakMAK dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych.

SmakMAK sfinalizował transakcję zakupu zakładu produkcyjnego wraz z gruntem w Poniecu w woj. wielkopolskim od spółek z Grupy Mróz. Nowy zakład o powierzchni 12 tys. m kw. na 6-hektarowej działce znajduje się w bliskiej odległości od głównej bazy produkcyjno-logistycznej SmakMAK w Kąkolewie. Nieruchomość wymaga specjalistycznych prac adaptacyjnych. Proces modernizacji części zakładu ma się zakończyć w II kw. 2024 roku i wtedy też SmakMAK planuje uruchomienie pierwszych linii produkcyjnych. Pozostała część zakładu ma być gotowa w IV kw. 2024 roku.

– Rynek dań gotowych w Polsce rozwija się dynamicznie, będąc w stosunkowo wczesnej fazie wzrostu. Widzimy istotny wzrost popytu na dania convenience, dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję, która umożliwi nam podwojenie mocy produkcyjnych. Warta kilkadziesiąt milionów inwestycja otwiera przed nami zupełnie nowe horyzonty plasując nas w absolutnej czołówce producentów żywności convenience.  Nowoczesna infrastruktura to nie tylko większa wydajność, ale również zwiększenie elastyczności produkcji, co jest niezwykle ważnym aspektem współpracy z największymi sieciami handlowymi w Polsce i Europie – mówi Tomasz Średziński, prezes SmakMAK.

Poza nieruchomością w Poniecu grupa SmakMAK ma jeszcze cztery inne obiekty o łącznej powierzchni 12 tys. m kw. oraz nowoczesne centrum logistyczne. SmakMAK obecnie zatrudnia 270 pracowników. Docelowo w Poniecu producent zatrudni ok. 150 osób.

W 2022 roku skonsolidowane przychody producenta dań gotowych wyniosły 190 mln zł, wobec 141 mln zł w 2021 roku. Ten rok dla spółki ma być kontynuacją dobrego trendu i planuje rekordową sprzedaż na poziomie 210 mln zł.

SmakMAK firma założona w 2004 roku przez dwóch braci, Adama i Macieja Woźniczaków to producent dań convenience, które znajdziemy w ofercie dużych polskich sieci handlowych. Oferta spółki obejmuje ponad 100 produktów w kategorii dań gotowych. Własny dział badań i rozwoju w połączeniu z elastyczną i stale rozbudowywaną bazą produkcyjną pozwala firmie na wprowadzanie co roku kilkunastu nowości rynkowych wpisujących się w zmieniające potrzeby konsumentów. W 2022 roku w spółkę zainwestował fundusz private equity THC.