powrót do wpisów

Rockfin z kontraktem dla sektora nuklearnego

Polska firma Rockfin podpisała umowę na dostawę krytycznych elementów maszynowni do tureckiej elektrowni atomowej Akkuyu. Wartość kontraktu to ok. 120 mln zł netto.

W prowincji Mersin na południu Turcji powstaje elektrownia atomowa Akkuyu. Projekt budowanej elektrowni przewiduje uruchomienie czterech bloków energetycznych, w których zostaną zainstalowane reaktory o mocy 1200 megawatów każdy. Układy pomocnicze turbin parowych oraz turbogeneratorów w Akkuyu zostaną zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce przez polską firmę inżynieryjną Rockfin. Pierwszy blok elektrowni z maszynami Rockfin zostanie uruchomiony w 2023 roku. Wartość kontraktu to ok. 120 mln zł netto.

– Akkuyu to siódmy kontrakt Rockfin na dostawę urządzeń dla sektora nuklearnego stawiający go w roli kluczowego
dostawcy tego typu rozwiązań na świecie. Wcześniej, bo w 2021, układy Rockfin zostaną dostarczone do elektrowni Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Na przestrzeni ostatnich lat spółka Rockfin dostarczyła setki układów pomocniczych do elektrowni na całym świecie, wliczając w to kluczowe i największe infrastrukturalne inwestycje w tym regionie świata jak elektrownia jądrowa Flamaville czy wpisana do Księgi Rekordów Guinessa elektrownia Bouchain – będąca najefektywniejszą na świecie. Rozwiązania Rockfin zostały również dostarczone do elektrowni Laguna Verde w Meksyku, Borselle w Holandii oraz szwedzkich Forsmark i Ringhals – mówi Bartosz Krzemiński, prezes Rockfin.

Rosnące zapotrzebowanie na energię oraz działalność spółki w niszy o wysokiej barierze wejścia dla światowych konkurentów powodują, że Rockfin obecnie jest wiodącą firmą inżynieryjną w sektorze energetycznym.

Firma Rockfin powstała w 1991 roku i obecnie zatrudnia 600 osób, w tym ponad 200 inżynierów. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu systemów olejowych, gazowych i wodnych w sektorach energetycznym, przemysłowym oraz naftowo-gazowym.

Od 2013 roku, kiedy to polski fundusz private equity Tar Heel Capital zainwestował w Rockfin, nabywając pakiet większościowy, spółka istotnie zwiększyła skalę swojej działalności. Spółka konsekwentnie realizuje strategię wzrostu dzięki m.in. opartemu na własnej myśli inżynierskiej, zdywersyfikowanemu portfelowi produktów oraz światowej skali działalności.

– Dzisiaj, z niemal 30-letnim doświadczeniem, unikalnym know-how i inwestycjami w B+R spółka Rockfin należy do światowej ligi globalnych dostawców zaawansowanych systemów hydraulicznych – mówi Bartosz Krzemiński.

Globalny zasięg

Rockfin jest globalną firmą z główną siedzibą i zakładem produkcyjnym o łącznej powierzchni 10 000 m2 zlokalizowanymi w pobliżu Gdańska w Małkowie oraz zakładami produkcyjnymi w Gorlicach i Bydgoszczy. Spółka posiada również swoje oddziały w Szwajcarii i USA, oraz biuro techniczno-handlowe we Włoszech.

Urządzenia Rockfin pracują w ponad 100 krajach m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych, źródłach energii odnawialnych czy statkach FPSO (pływające punkty produkcji, przechowywania i załadunku). W przypadku tej ostatniej kategorii spółka dostarczyła m.in. układy smarowania dla pływającej rafinerii Prelude FLNG – pierwszego na świecie statku skonstruowanego w celu wydobycia, skraplania i przewożenia gazu. Prelude to także największy statek kiedykolwiek zbudowany na morzu (488 metrów długości, 74 metry szerokości oraz jest wysoka na 105 metrów).

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu:

Jakub Wronkowski
Tel: 512 807 390
Mail: jakub.wronkowski@tarheelcap.com