powrót do wpisów

Tar Heel Capital inwestuje w branżę e-papierosów

Tar Heel Capital II FIZAN, fundusz należący do grupy Tar Heel Capital, objął 50% udziałów w Flavourtec, polskiej spółce zajmującej się produkcją liquidów do e-papierosów. – Rynek, na którym działa Flavourtec rośnie bardzo dynamicznie, a my chcemy z tego skorzystać – zapowiada Andrzej Różycki i dodaje, że już wkrótce Flavourtec powiększy swoje moce produkcyjne.

E-papierosy to jedna z najpopularniejszych branż w ostatnich latach. Analitycy Wells Fargo i Goldman Sachs porównali wzrost tego rynku do boomu na energy drinki z pierwszej dekady XXI wieku. Według wyliczeń Euromonitor International, w latach 2010-2015 rynek e-papierosów urósł z 816 mln dolarów do 8 mld dolarów, co daje średnioroczny wzrost na poziomie prawie 60%. Według tej samej instytucji w latach 2016-2030 rynek będzie rósł w średniorocznym tempie 13%, osiągając w 2030 roku wartość 50 miliardów dolarów.

Zaangażowaliśmy się w Flavourtec, ponieważ chcemy być częścią dynamicznie rosnącego rynku. Szacujemy, że tylko cztery największe rynki e-papierosów w Europie, czyli Wielka Brytania, Włochy, Francja i Niemcy są obecnie warte ok. 2 mld euro i rosną z roku na rok. Jesteśmy przekonani, że Flavourtec będzie miał swój istotny udział w tym torcie – obecnie kończymy inwestycję w drugą fabrykę produkującą liquidy, co podwoi moce produkcyjne firmy – mówi Andrzej Różycki, jeden z udziałowców i zarządzających Tar Heel Capital.

Flavourtec to firma produkująca liquidy (olejki) do e-papierosów, która może pochwalić się sporym sukcesem. 5 lat po rozpoczęciu działalności osiąga roczne przychody na poziomie przekraczającym 20 mln zł. Blisko 60% sprzedaży stanowią liquidy do e-papierosów wyprodukowane pod własnymi markami w fabryce w Gdańsku. Flavourtec zatrudnia obecnie ponad 80 osób.

Od momentu założenia firmy rozwijaliśmy się w tempie, które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Całość naszej sprzedaży realizujemy za granicą, głównie w krajach zachodniej Europy. Współpracujemy z największymi, cieszącymi się dużym zaufaniem dystrybutorami, którzy mają potężną bazę sprzedażową. Jednak nie spoczywamy na laurach i chcemy kontynuować ekspansję zagraniczną wprowadzając nasze produkty na kolejne europejskie rynki – zapowiada Robert Borkowski, prezes i jeden z założycieli Flavourtec.

Flavourtec stawia także na know-how – w ostatnim czasie do zespołu dołączyła osoba ze sporym doświadczeniem na rynku. Dyrektorem zarządzającym został Bartosz Rączkowiak, który w ciągu ostatnich 20 lat zdobywał doświadczenie w obszarze sprzedaży i marketingu takich spółek jak Carlsberg, Unilever, czy British American Tobacco. W tej ostatniej pełnił funkcję dyrektora zarządzającego na Polskę w Nicoventures, spółce z segmentu e-papierosów.

Poza THC Private Equity, zespół Tar Heel Capital zarządza dwoma innymi funduszami: THC Pathfinder oraz THC Globalnej Innowacji FIZ. Pierwszy z nich to fundusz typu start-up studio, który kompleksowo wspiera innowacyjne i perspektywiczne przedsięwzięcia technologiczne będące na etapie seed i start-up. Z kolei Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ to fundusz absolutnej stopy zwrotu, inwestujący w innowacyjne spółki o globalnym zasięgu. Wszystkie fundusze mają charakter zamkniętej dystrybucji, przeznaczonej dla wąskiego grona inwestorów.