powrót do wpisów

Tar Heel Capital inwestuje w SmakMAK

Fundusz private equity THC zainwestował w SmakMAK – polskiego producenta dań gotowych z przychodami na poziomie 140 mln zł. Fundusz obejmując większościowy pakiet udziałów planuje wraz z jej założycielami istotny wzrost skali działalności firmy.

SmakMAK firma założona w 2004 roku przez dwóch braci, Adama i Macieja Woźniczaków to producent dań gotowych, które znajdziemy w ofercie dużych polskich sieci handlowych. Oferta spółki obejmuje ponad 100 produktów w kategorii dań gotowych. Własny dział badań i rozwoju w połączeniu z elastyczną i stale rozbudowywaną bazą produkcyjną pozwala firmie na wprowadzanie co roku kilkunastu nowości rynkowych wpisujących się w zmieniające potrzeby konsumentów.

Rynek dań gotowych w Polsce rozwija się dynamicznie, będąc w stosunkowo wczesnej fazie wzrostu. W 2021 roku rynek dań gotowych do spożycia (wykluczających produkty mrożone) wart był 2,6 mld zł – wynika z raportu firmy PMR. Według prognoz, wartość polskiego rynku dań gotowych będzie w latach 2022-2027 rosnąć średniorocznie o 7 proc., a SmakMAK ma ochotę rosnąć z funduszem THC w dwucyfrowym tempie. Fundusz uzgodnił z właścicielami warunki inwestycji w SmakMAK, jednak na sfinalizowanie transakcji objęcia 64 proc. udziałów będzie musiał poczekać na zgodę UOKiK.

Inwestujemy w spółkę, która dobrze wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną – dynamicznie rozwija się zarówno firma, jak i rynek żywności convenience, a zdywersyfikowany portfel produktów własnych odpowiada na trendy rynkowe i konsumenckie. Dodatkowo SmakMAK ma zwinność i elastyczność we wprowadzaniu nowych produktów i innowacji, których oczekują sieci handlowe. Ważny dla nas jest również fakt, że właściciele zostają w zarządzie, a kluczowi menedżerowie obejmują istotny pakiet udziałów. Dlatego jesteśmy przekonani, że w ciągu w ciągu kilku najbliższych lat wspólnie znacznie zwiększymy skalę działalności – mówi Jacek Przybył, principal w Tar Heel Capital.

Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się sytuacji na rynku, znaliśmy naszą wartość i szukaliśmy optymalnych rozwiązań, które umożliwiłyby wzmocnienie i wykorzystanie naszego potencjału. Ponadto, oczekiwał od nas tego rynek – w grę wchodziło sprostanie oczekiwaniom największych naszych obecnych i potencjalnych klientów. Główne czynniki, które przekonały nas do współpracy z inwestorem finansowym to możliwość zdecydowanie szybszego rozwoju i konsolidacji rynku, wsparcie i doświadczenie Tar Heel Capital w budowaniu wartości firmy. Nie bez znaczenia jest kwestia naszego dalszego wpływu na rozwój i działania operacyjne. Cieszymy się, że obecna grupa top managementu po zmianie struktury właścicielskiej będzie nadal aktywnie uczestniczyć w planach rozwoju spółki. – mówi Maciej Woźniczak, prezes zarządu SmakMAK.

W 2021 roku skonsolidowane przychody producenta dań gotowych wyniosły 141 mln zł, wobec 125 mln zł w 2020 roku. Ten rok dla spółki ma być kontynuacją dobrego trendu i planuje rekordową sprzedaż na poziomie 180 mln zł.

SmakMAK to biznes, który posiada solidne fundamenty do dalszego organicznego wzrostu. Współpracujemy właściwie ze wszystkimi istotnymi sieciami w Polsce i dzięki tym relacjom możemy zwiększać swoje udziały rynkowe dostarczając obecne jak i nowe produkty. Chcemy zwiększyć wolumen produkcji i właśnie w tym celu planujemy jeszcze w tym roku przeznaczyć 10 mln zł na zwiększenie mocy i rozbudowę zakładów. Widzimy również potencjał w rozwoju eksportu – mówi Tomasz Średziński, dyrektor zarządzający SmakMAK.

Główna siedziba spółki SmakMAK znajduje się w Kąkolewie, w województwie wielkopolskim. Grupa posiada 4 zakłady produkcyjne o łącznej powierzchni 11 000 m2 oraz nowoczesne centrum logistyczne. SmakMAK obecnie zatrudnia 270 pracowników.

SmakMAK po uzyskaniu zgody UOKiK znajdzie się portfelu funduszu THC 3 obok takich spółek jak Suret, Cad/Cam Solution, Radpol oraz grupy stomatologicznej Dentity. W pierwszym kwartale tego roku fundusz sfinalizował transakcję sprzedaży 100 proc., udziałów spółki Rockfin, globalnego lidera układów pomocniczych w sektorach energetycznym i produkcyjnym, która należała do portfela THC 2. W portfelu THC 2 znajdują się jeszcze: Transsystem, Mera Systemy, ELPLC, Flavourtec, Aludesign oraz TMR.

Od strony prawnej funduszowi THC doradzała kancelaria MFW Fiałek. Doradcą transakcyjnym i prawnym spółki SmakMAK była grupa FSG.