powrót do wpisów

Centrum Estetique przejęte przez fundusz private equity THC

Fundusz private equity THC objął 70 proc. udziałów w Centrum Estetique specjalizującym się w zaawansowanej stomatologii estetycznej. To pierwsza akwizycja funduszu w segmencie usług stomatologicznych – nad kolejnymi już pracuje.

Centrum Estetique z Polanicy Zdrój specjalizuje się w stomatologii estetycznej – implantologii i protetyce. W placówce znajdują się 3 gabinety stomatologiczne oraz pracownie wyposażone w cyfrowy sprzęt diagnostyczny m.in. tomograf nowej generacji CS 9600. Zespół kliniki tworzy zespół ponad 20 specjalistów z zakresu protetyki, implantologii oraz chirurgii.  

Potencjał w segmencie usług stomatologicznych i Centrum Estetique dostrzegł fundusz private equity THC, który objął 70 proc. udziałów w spółce.

 To nasz pierwszy krok w kierunku konsolidacji rynku stomatologicznego, który w Polsce jest nadal bardzo rozdrobniony. Tylko kilka procent gabinetów działa w ramach dużych sieci. Dla porównania – w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii sektor usług stomatologicznych jest skonsolidowany już w ponad 25 proc. Taka struktura polskiego rynku i jego stały wzrost zachęcają do inwestycji i to zarówno w formie otwierania nowych placówek jak i akwizycji – mówi Jacek Przybył, dyrektor inwestycyjny Tar Heel Capital.

Fundusz chce powtórzyć sukces innej spółki portfelowej TOMMA, która obecnie jest największą w Polsce prywatną siecią 37 pracowni diagnostyki obrazowej. Dzięki wsparciu Tar Heel Capital, spółka osiągnęła pozycję lidera zaledwie w 5 lat od inwestycji funduszu w 2014 roku. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja poprzez m.in. 5 akwizycji oraz rozwój organiczny przełożyła się na blisko 7-krotny wzrost przychodów spółki. W 2019 roku fundusz sfinalizował transakcję sprzedaży spółki do PZU Zdrowie.

W lipcu zeszłego roku wystartował już trzeci fundusz THC, który w ciągu najbliższych 6 lat ma przeznaczyć ponad 100 mln EUR własnych środków na akwizycje i rozwój polskich przedsiębiorstw. Dodatkowe finansowanie dłużne oznacza, że w ramach realizowanych transakcji do firm i ich właścicieli może trafić nawet miliard złotych.