powrót do wpisów

Spółka Dobrowolski wyprodukuje 18 pojazdów specjalnych dla Gdyni

Pod koniec kwietnia 2020 spółka Dobrowolski podpisała z miastem Gdynia 5-letni kontrakt wartości 24 mln zł na dostarczenie 18 pojazdów specjalnych: pługo – posypywarko – solarek, zamiatarek oraz polewarki wraz z obsługą serwisową.

Dobrowolski jest jednym z wiodących europejskich producentów pojazdów specjalnych dla utrzymania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, lotniskowej, drogowej i chemicznej. Spółka także dostarcza sprzęt i zabudowy specjalistyczne dla wojska, m.in. cysterny paliwo-logistyczne. W segmencie urządzeń do utrzymania płyt lotniskowych Dobrowolski należy do trzech głównych producentów na świecie.

Tradycje produkcji sprzętu dla potrzeb gospodarki komunalnej, drogownictwa oraz lotnisk w spółce Dobrowolski sięgają 1957 roku, kiedy to produkcja była realizowana pod marką Presko, a następnie Wuko. Prywatyzacja oraz zakup spółki przez rodzinę Dobrowolskich nastąpił w 1998 roku jako wynik 4-letniego pilotażowego kontraktu menedżerskiego zawartego z Ministerstwem Skarbu Państwa, którego celem była restrukturyzacja i prywatyzacja spółki. W 2016 roku w spółkę zainwestował fundusz private equity Tar Heel Capital. W 2019 wspólnikiem i prezesem spółki Dobrowolski został doświadczony manager Henryk Siodmok, m.in. wieloletni członek zarządu i prezes Grupy Atlas.

Spółka konsekwentnie realizuje strategię wzrostu opartego na własnej myśli inżynierskiej i zdywersyfikowanym portfelowi produktowym. Dzisiaj, z ponad 60-letnim doświadczeniem, unikalnym know-how i inwestycjami w badania i rozwój, Dobrowolski należy do europejskiej ligi dostawców zaawansowanych pojazdów specjalnych. Rozwiązania polskiej spółki doceniane są przez klientów m.in. w Czechach, Estonii, Finlandii, Kazachstanie, Litwie, Łotwie, Niemczech, Polsce, Rosji Rumunii, Słowacji czy na Ukrainie.

W ostatnich dwóch latach, spółka skonstruowała i wyprodukowała najbardziej innowacyjne w skali światowej oczyszczarki lotniskowe. W 2019 roku dostarczyła 11 takich pojazdów na lotniska w Helsinkach (link do filmu). W tym roku opracowała i dostarczyła specjalistyczne cysterny do tankowania helikopterów dla Komendy Głównej Policji. W segmencie rozwiązań do konserwacji i utrzymania kanalizacji Dobrowolski buduje pojazdy ze zmienną pojemnością komór oraz samooczyszczającym się systemem recyklingu wody.

Plan na kolejne dwa lata to minimum dwie innowacyjne cysterny oraz robot do ciągłego badania twardości gruntów drogowych i lotniskowych. Silną stroną rozwiązań Dobrowolskiego są systemy zdalnego sterowania (np. oparte o GPS, fale radiowe) oraz monitorowania pracy i wydajności budowanych pojazdów.

Spółka Dobrowolski istotnie zwiększyła moce produkcyjne w 2019 dzięki inwestycji w modernizację i rozbudowę hal produkcyjnych. Łączne nakłady inwestycyjne w 2019, głównie w obszarze badań i rozwoju, wyniosły prawie 7 mln zł. W roku 2019 roku przychody Dobrowolski Sp. z o.o. wyniosły 37.5 mln zł, wobec 30.5 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost r/r o 23 proc. W bieżącym roku portfel zamówień przekracza już 45 mln zł.

Siedziba firmy Dobrowolski, Centrum B+R oraz zakład produkcyjny o łącznej powierzchni 10 000 m2 zlokalizowane są na 3.5-hektarowej działce we Wschowie, w województwie lubuskim. Spółka zatrudnia obecnie blisko 130 pracowników, w tym 20 konstruktorów. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu pojazdów

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu:
Jakub Wronkowski
Tel: 512 807 390
Mail: jakub.wronkowski@tarheelcap.com